• Rundvisning

    Koldkrigsmuseet REGAN Vest

    • 3. maj 2026 09:30
    • Atombunkeren REGAN Vest, Røde Møllevej 26, Skørping
    • 27. marts 2026 23:59
    • 2
    overview image

    Koldkrigsmuseet REGAN Vest

    splash image
Du skal være medlem af fagforeningen Frie/Frie Selvstændige for at kunne købe billetter til dette event. Du kan også benytte tilbuddet, hvis du er seniormedlem eller gratis medlem som studerende.

Beskrivelse

REGAN Vest – Danmarks bedst bevarede koldkrigsbunker ligger 60 meter under en kridtbakke. Anlægget blev i 1960’erne opført i al hemmelighed som regeringsbunker ved atomkrig og står i dag uberørt med originalt interiør.

På en 1½ times rundvisning kommer du gennem den ribbede indgangstunnel med sluser, tonstunge trykdøre og dieselgeneratorer, forbi ministerkontorer, kommunikation og lægevagt – og ind i regeringens situationsrum.

Indgangen er skjult som en gul murstensvilla, der er indrettet som et 1980’er-hjem og viser hverdagen under den kolde krig. Over jorden kan du følge stierne og fornemme anlæggets omfang. 

Besøget afrundes i velkomst- og udstillingsbygningen med café og udstillinger om Danmark under den kolde krig – hædret som Årets Byggeri 2023.

Aldersgrænse for deltagelse: 18 år.

Læs mere om Koldkrigsmuseet.

Medlemspris

KUN 150 kr. (normalpris 295 kr.). Tag en ledsager med til medlemspris.

Mødested

Vi mødes på ovenstående adresse senest kl. 09.30 – rundvisningen starter præcis!

Praktisk information

  • Der er et begrænset antal parkeringspladser ved Koldkrigsmuseet REGAN Vest, så der kan ikke garanteres parkeringsplads til alle.
  • Rundvisningen opdeles i fem hold med 10 personer på hvert hold.
  • De fem hold fordeles på følgende tidspunkter: 09.45, 10.00, 10.15, 10.30 og 10.45. 
  • Det er muligt at besøge udstillingen og maskinmesterboligen før eller efter din rundvisning – dog tidligst fra kl. 10.00.
  • Bunkeranlægget er ikke indrettet til kørestole, rollatorer, barne-/klapvogne eller fører-/servicehunde, da der er trapper og små korridorer, hvorfor sådanne hjælpemidler desværre ikke kan medbringes.
  • Rundvisningen i bunkeren er 2 km lang og varer ca. 1½ time uden mulighed for at hvile undervejs.