• Oplevelse

    Sake smagning med små serveringer

    • 9. december 2026 18:00
    • FOF Aarhus, H.H. Seedorrffs Stræde 7, Aarhus C
    • 18. november 2026 23:59
    • 2
    overview image

    Sake smagning med små serveringer

    splash image
Du skal være medlem af fagforeningen Frie/Frie Selvstændige for at kunne købe billetter til dette event. Du kan også benytte tilbuddet, hvis du er seniormedlem eller gratis medlem som studerende.

Smag på Japan

Er du nysgerrig på sake – og på, hvordan smagen forandrer sig, når den japanske drik kombineres med den rette mad?

Sake er en traditionel japansk alkoholisk drik, der brygges på ris og findes i mange forskellige varianter – hver med sin egen smag og karakter.

Denne aften byder Aki, der er certificeret sommelier med speciale i japansk sake, velkommen til en anderledes og sanselig smagsoplevelse. Du skal smage flere forskellige typer sake, og til hver servering får du en lille ret, der er nøje udvalgt til at fremhæve drikkens smagsnuancer.

Retterne tilberedes med råvarer, som er nemme at få fat i, så du også kan genskabe smagsoplevelserne derhjemme.

På det interaktive kursus kommer du til at:

  • Smage forskellige typer sake og udfylde dit eget smageskema, så du kan finde din favorit
  • Opleve, hvordan sake ændrer karakter, når den kombineres med forskellige råvarer
  • Få en grundlæggende introduktion til sake, herunder hvordan den bliver brygget

Glæd dig til en hyggelig og lærerig aften, hvor du får nye smagsoplevelser og bliver klogere på den japanske drik.

OBS! Kurset foregår på engelsk!

Medlemspris

KUN 370 kr. (normalpris 755 kr.). Du kan tage en ledsager med til medlemspris.

Dette er inkluderet:

  • Smagsprøver på forskellige typer sake
  • En lille madservering til hver sake
  • Et smageskema, som du kan tage med hjem.

Mødested

Vi står ved indgangen på ovenstående adresse og tager imod jer fra kl. 17.30-17.55.

Praktisk information

  • Madserveringerne består af små snackportioner, der er beregnet som tilbehør til de forskellige typer sake og derfor ikke udgør et helt måltid.
  • Maden indeholder fisk og skaldyr, som passer særligt godt til sake og fremhæver retternes fyldige umamismag. Er du vegetar eller veganer, skal du kontakte underviseren på forhånd for at høre om mulighederne for et alternativ.
  • Undervisningen foregår på engelsk.